Çerez Örnek

Sık Sorulan Sorular

1- Ara sınavım var ancak kendimi iyi hissetmiyorum. Ne yapmalıyım? 

Ara sınavınızın olduğu gün hasta iseniz TAM TEŞEKKÜLLÜ bir hastaneden (Özel ya da devlet fark etmez) rapor alarak mazeret sınavına girebilirsiniz. Raporunuzun bittikten sonra  https://sbf.ege.edu.tr/tr-12070/yasal_belgeler_(yonetmelikler__yonergeler__dilekceler).html sayfasında yer alan "Mazaret Sınavı için Başvuru Dilekçesi ni doldurun, ekine raporunuzu koyarak Evrak Kayıt birimine teslim edin. Belgeleriniz Yönetim Kurulu tarafından incelenecek, mazeret sınavına girmeniz uygun bulunduğu durumda dersin sorumlu öğretim elemanına resmi yazı ile bildirilecektir. Belgelerinizi teslim ettikten sonra dersin sorumlu öğretim elemanı ile mazeret sınavı konusunda iletişime geçin. 

 

2- Final sınavım var ancak kendimi iyi hissetmiyorum. Ne yapmalıyım? 

Final sınavının mazereti bütünleme sınavıdır. Rapor almadan doğrudan bütünleme sınavına girebilirsiniz. Ancak bütünleme sınavına gireceğinizi dersin sorumlu öğretim elemanına bildirin. Eğer raporunuz bütünleme dönemini de kapsıyorsa bu durumda mazeret sınavına girebilirsiniz. Mazeret sınavına giriş için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. 

 

3- Final sınavına girmeden bütünleme sınavına girebilir miyim? 

Evet girebilirsiniz ancak rapor vb. geçerli bir nedeniniz olmadan final sınavına girmediyseniz bütünleme sınavından en az üç gün önce bütünleme sınavına girmek istediğinizi belirten bir dilekçe  ve dersin sorumlu öğretim elemanına bu konuda bilgi vermeniz gereklidir. 

 

4- Dönem içerisinde sağlık sorunum nedeniyle uzun süreli rapor almam gerekti. Bu durumda derslerimden devamsızlık nedeniyle kalır mıyım? 

Derse devam, ders geçme için esastır. Uygulamalı derslerin %80'ine, teorik derslerin %70'ine devam zorunludur. Rapor ders devamlılığını sağlamaz, sadece ara sınav ve bütünleme sınavı için mazeret hakkı sağlar. Bu durumda eğer raporunuz derse devam koşullarını aşıyorsa "devamsız-FF" olarak dersten kalabilirsiniz. 

 

5- Devam sağladığım ve uygulamalarından başarılı olduğum ancak not ortalaması nedeniyle başarısız olduğum bir dersi bir sonraki yıl alttan alırken uygulamalarına katılmak zorunda mıyım? 

Hayır değilsiniz, sadece sınavlarına girmekle yükümlüsünüz.    

 

6- Okulumu dondurabilir miyim?

Evet gerekli hallerde ara sınavlar başlamadan "Öğrenime Ara Verme Dilekçesi"  verebilirsiniz. Dilekçeniz ve durumunuz Yönetim Kurulunda karara bağlanır. Ancak Ara sınavlardan sonra eğitime ara verme işlemi yapılmamaktadır. Bu durumda derslere katılamazsanız aldığınız derslerden devamsızlık nedeniyle kalmış sayılırsınız. 

 

Sormak istediğiniz ve burada yer almasını istediğiniz sorularınız varsa bize yazın

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ