canlı destek

Ebelik Yüksek Lisans Öğrencileri için

Sevgili Öğrencilerimiz

Ege  Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik  Bölümü web sayfasına hoş geldiniz.

 

Ülkemizde 10 Ekim 1996 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile lisans düzeyinde eğitim veren 79 Sağlık Yüksekokulunun açılmasına karar verilmiş ve bu tarihten sonra ülkemizde ilk defa Ebelik üniversite eğitimi alan bir meslek konumuna ulaşmıştır. 1996 yılından bugüne Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda (10 yıllık temel eğitim sonrası 3 yıllık bir eğitimi zorunlu kılmaktadır)  temel eğitim sonrası verilmekte olan  ve 4 yıllık olarak sürdürülmekte olan ebelik eğitimi,  halen mevcut yönetmelik ile Avrupa ülkelerinde serbest dolaşma hakkına sahip 7 meslekten biridir. (2 Şubat 2008 tarih ve 26775 sayılı Doktorluk, Hemşirelik, Ebelik, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık Ve Mimarlık Eğitim Programlarının Asgari Eğitim Koşullarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik ) Yönetmelikte de yer verildiği gibi ülkemizde ebelik lisans mezunu olabilmek için zorunlu mezuniyet kriterleri (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/02/20080202-9.htm) bulunmaktadır.

Çalışma alanı ; kadın sağlığı, gebelik öncesi danışmanlık, doğum öncesi izlem ve rehberlik, doğuma hazırlık eğitimleri , sağlıklı bir gebelik dönemi sonrası kendi sorumluluğunda normal vajinal doğumları yaptırmak,  doğumdan sonra da  anne ve yenidoğanı takip  ve    bakım olan Ebelik mesleği,  riskli gebelik ve doğum durumlarında anne adayı  ya da yenidoğanı sevk etmektedir.

Günümüzde üç meslek derneği (Türk Ebeler Derneği, Eğitim Araştırma Geliştirme Derneği ile Anadolu Ebeler Derneği)  örgütsel gücü de bulunan meslekte, 2003 yılından bu yana yüksek lisans, 2013 yılından bugüne doktora eğitimleri devam etmektedir. Doçentlik bilgi sisteminde,  sağlık bilimleri temel alanı kapsamında Ebelik bilim alanı olarak ayrı bir doçentlik kodu bulunan mesleğin öğretim üyesi sayısı giderek artarken,  kendi meslek üyesini de yetiştirmeye devam etmektedir.

                Sevgili öğrencilerim ve geleceğin Ebe adayları; yaşamın elinize doğduğu bu mesleği seçmeniz hem anne adayı ve hem de yeni doğanın sağlığı olmak üzere iki kişinin sağlığından sorumlu olduğunuz için son derece önemli, bunu lütfen unutmayınız. Ayrıca bölüm güçlü akademik kadromuz ile siz değerli öğrencilerimizi mesleğe hazırlarken sorgulayan, iletişim becerisi yüksek, mesleki kimliği güçlü ve etik değerlere saygılı, sağlık ekibi üyeleri olarak mezun olacağınıza inanıyorum.

Sağlıklı ve mutlu bir eğitim dönemi diliyorum.

 

Prof.Dr.Neriman SOĞUKPINAR

Ebelik Bölüm Başkanı

Ebelik Anabilimdalı Başkanı


2020-2021 Yılı Ebelik Anabilimdalı Yüksek Lisans  Müfredat

2021-2022 Akademik Takvim için tıklayınız.

Lisansüstü Öğrenci Formları için tıklayınız.

 

EGE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ EBELİK ANABİLİMDALI

 2021-2022 YILI LİSANSUSTU BAŞVURULARI MÜLAKAT BİLGİLERİ

  

GRUP

MÜLAKAT TARİHİ

 

MÜLAKAT SAATİ

MÜLAKAT YERİ

TEZLİ YÜKSEKLİSANS

27 EYLÜL 2021

10.00

E.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi Ege Üniversitesi Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesi

İmbatlı, Anadolu Cd. No:358, 35575 Karşıyaka/İzmir

 

2. Kat Toplantı Odası

 

DOKTORA

28 EYLÜL 2021

10.00

E.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi Ege Üniversitesi Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesi

İmbatlı, Anadolu Cd. No:358, 35575 Karşıyaka/İzmir

 

2. Kat Toplantı Odası

 

 

 

 

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ